новини

Послуги | Зарахування дітей до школи

Шукачі притулку та біженці в Болгарії мають право безплатно зараховувати своїх дітей до школи.

Читати
logos logo

Послуги | Зарахування дітей до школи

Зарахування дітей до школи
Шукачі притулку та біженці в Болгарії мають право безплатно зараховувати своїх дітей до школи. Фактично Болгарія зобов'язує батьків та опікунів зараховувати дітей до школи.
Шкільна освіта є обов'язковою до 16 років.
Види шкільної освіти в Болгарії
Основний рівень освіти – з I по VII клас. Він поділяється на:
• Початкова освіта - з I по IV клас
• Прогімназична освіта - з V по VII клас

Середній рівень освіти – від VIII до XII класу. Він поділяється на:
•  Гімназична освіта - з VIII по XII клас

Терміни реєстрації
Доступ до системи освіти не може бути відкладено більше ніж на 3 місяці з дати, коли ви подали заяву вашої дитини про міжнародний захист. Якщо ви подаєте заяву про захист для вашої дитини на початку літніх канікул, вона може почати школу на початку нового навчального року.
Діти, які шукають захисту або отримали міжнародний чи тимчасовий захист у Болгарії, можуть зараховуватися до школи протягом усього навчального року, але не пізніше ніж за 30 днів до закінчення другого навчального семестру.
Ось дати закінчення другого півріччя навчального 2023 року:
• З 1 по 3 клас: 31 травня 2023р.
• 4-6 класи: 15.06.2023р.
• З 5 по 6 клас у так званих спортивних школах: 30 червня 2023 року.
• 7-11 класи: 30 червня 2023р.
• 12 клас: 16 травня 2023р.
З датами закінчення поточного року та щорічних відпусток можна ознайомитись на сайті Міністерства освіти.
Як зареєструватись?
Особи до 18 років не можуть самостійно записатися до школи. Вони можуть зробити це через своїх батьків або законних опікунів.
Процедура залежить від того, чи є у дитини документ про завершення класу, етапу або рівня освіти або інші докази попередньої освіти.
I. Діти без підтвердження попередньої освіти
Якщо ваша дитина не має підтвердження про завершений період навчання, її спочатку зарахують до школи, а потім діти з 5-го по 10-й клас складатимуть еквівалентні іспити (див. нижче розділ «Підтвердження компетентностей»).

I.1. Зарахування
Як батьки або законні опікуни, відвідайте регіональне управління освіти і подайте заяву про зарахування до школи на ім'я керівника відділу - РУО.
Протягом 7 робочих днів начальник регіонального управління освіти направить дитину до школи за місцем проживання дитини та побажань батьків.
Протягом 7 робочих днів директор цієї школи призначить комісію, яка проведе співбесіду з дитиною. Комісія вирішить, до якого класу слід зарахувати дитину. Комісія ставитиме питання про предмети, які дитина вивчала у своїй країні, і про те, в якому класі вона навчалася.
Регіональне управління освіти забезпечить перекладача для цієї співбесіди.
Результати співбесіди мають бути відомі протягом 7 робочих днів. Потім, протягом 3 робочих днів, директор школи видасть наказ про зарахування Вашої дитини до відповідного класу.

I.2. Підтвердження компетенцій
Учень з 1 по 4 клас зараховується за віком без підтвердження набутих компетенцій, тобто без складання іспитів для підтвердження рівня освіти. 
Учень 5-10 класів повинен підтвердити компетенції, набуті в попередньому класі або на попередньому етапі навчання, до кінця навчального року, в якому він вступає до школи. Він має право бути зарахованим до наступного класу після успішного закінчення класу, до якого він був зарахований у відповідному навчальному році, і передати для атестації до 3 предметів з попереднього класу або етапу навчання до закінчення відповідного етапу навчання - основної школи або гімназії 1 ступеня, де він навчається.
Учень 11-12 класів ( повнолітній) приймається після визнання завершення періоду, класу, етапу або рівня шкільної освіти.
II. Діти з документом або іншим підтвердженням попередньої освіти
Якщо ваша дитина має свідоцтво про попередню освіту, докази завершеного класу, етапу або рівня освіти спочатку повинні бути визнані відповідними для шкільного навчання в Болгарії, і на другому етапі дитина буде прийнята до школи. Учні 7-12 класів складають іспити для підтвердження рівня освіти.
II.1 Визнання та зарахування
Для визнання відповідності шкільної освіти в Болгарії необхідно подати наступні документи:

  • Заява-анкета. Ви можете завантажити її тут або отримати паперову версію в регіональному управлінні освіти, коли підете туди на консультацію. Заява повинна бути заповнена болгарською мовою.
  • Документ про закінчений клас, етап або рівень освіти. Це може бути атестат або інший документ про освіту
  • Документ, в якому зазначено, які права дає документ про шкільну освіту, якщо ця інформація не згадується в документі про шкільну освіту. Цей документ можна отримати в школі або іншій організації, відповідальній за видачу такого документа у вашій країні походження.
  • Довідка про вивчені предмети з розкладом і оцінками з предметів, вивчених у попередній школі дитини, якщо дитина бажає продовжити навчання з 8 по 10 клас або з 10 по 12 клас. Ви можете отримати цей документ у школі або іншій організації, відповідальній за його видачу в країні походження дитини.
  • Квитанція про оплату, що підтверджує оплату необхідного збору, коли документи потрібно подавати до регіонального управління освіти, а не безпосередньо до школи. Це простий документ, який ви отримуєте в банку після сплати збору.

Плата за визнання атестата складає 25 левів і знімається тільки з осіб, які досягли 16-річного віку.

  • Директор школи може попросити вас надати додаткові документи.

Ці документи повинні бути перекладені на болгарську мову офіційним (присяжним) перекладачем. Шукачі притулку та біженці звільняються від необхідності легалізувати документи або засвідчувати їх апостилем.

II. 2. Складання іспитів для підтвердження рівня освіти:
Діти, яким було визнано, що вони закінчили період або клас за 1-6 класи на основі документів, виданих школою іноземної держави, не складають іспити для підтвердження рівня освіти.
Учні 7-12 класів складають іспити для підтвердження рівня освіти.
Які саме іспити необхідно скласти, вказано в довідці з РУО, після визнання попереднього періоду навчання.
Iспити для підтвердження рівня освіти повинні бути складені не пізніше кінця відповідного навчального року, а якщо до кінця навчального року залишилося менш ніж три місяці, то не пізніше кінця наступного навчального року.
З 7 по 12 клас учні можуть не складати іспити для підтвердження рівня освіти, повторюючи останній визнаний клас.


Проектът ACF 935 „Обединени сили за развитие на общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа в размер на 18 007 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Основна цел на проекта „Обединени сили за развитие на общността“ е изграждане на партньорство между НПО, институции и медии за подкрепа на най- уязвимите групи.