новини

Послуги | ЩО ТАКЕ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ?

4 березня 2022 року ЄС запровадив директиву про тимчасовий захист біженців від війни в Україні.

Читати
logos logo

Послуги | ЩО ТАКЕ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ?

4 березня 2022 року ЄС запровадив директиву про тимчасовий захист біженців від війни в Україні.

10 березня 2022 року уряд Болгарії прийняв рішення № 144, яким надано тимчасовий захист переселенцям з України та яке набуло чинності з дня опублікування 14 березня 2022 року. Таким чином з 14 березня 2022 року Болгарія вводить в дію тимчасовий захист на своїй території.

Це означає, що громадяни України та члени їх сімей, які не є громадянами України та покинули Україну після 24 лютого 2022 року, автоматично отримують право тимчасово перебувати на території будь-якої з держав-членів ЄС як біженці протягом строку дії цього захисту. Вони повинні вирішити, чи хочуть вони отримати тимчасовий захист у Болгарії, і зареєструватися для його отримання до закінчення 90-денного періоду їхнього безвізового перебування, який починається з дня їхнього в’їзду в країну. Однак, якщо вони в'їхали в Болгарію без будь-яких документів, вони повинні прийняти це рішення своєчасно і без зволікань.

Громадяни України та члени їхніх сімей, які перебували за межами України до початку війни 24 лютого 2022 року, також мають право звернутися за тимчасовим захистом, незалежно від того, чи виїхали вони за кордон або покинули Україну напередодні війни, якщо вони більше не можуть повернутися в Україну. Тимчасовий захист не потрібен лише тим громадянам України та членам їхніх сімей, які через роботу, навчання або інші тривалі причини вже мають дозвіл на легальне проживання в іншій країні Європи або за її межами, за умови, що їхнє легальне проживання за межами України вже врегульоване і гарантоване.

Болгарська держава також погодилася надавати тимчасовий захист іноземцям, які не є громадянами України, але легально проживали в Україні до початку війни, якщо вони не можуть безпечно повернутися до своїх країн. Однак, щоб отримати цей захист, вони повинні зареєструватися в Болгарії до 31 березня 2022 року.

Тимчасовий захист було оголошено з початковим періодом в 1 рік до 4 березня 2023 року. Згідно з європейською директивою, цей період може бути продовжений до 2 років, але ЄК оголосила про можливість, у разі необхідності, продовжити цей період до 3 років.

ВІДМОВА ВIД ВИКОРИСТАННЯ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ В БОЛГАРІЇ

Переміщені особи з України, зареєстровані під тимчасовим захистом у Болгарії, можуть бути переведені до іншої країни-члена ЄС, де вони зможуть користуватися таким же захистом.
Для цього не потрібно здійснювати жодних формальних дій, подавати заяви про відмову від тимчасового захисту або повертати реєстраційну картку, видану болгарською державою.

Переселенці з України користуються тимчасовим захистом на території всього Європейського Союзу. Ще під час їх запровадження ЄС чітко заявив, що біженці з України не будуть обмежені у виїзді з країни, в якій вони спочатку зареєструвалися як особи під тимчасовим захистом, і вони зможуть переїжджати до інших держав-членів  ЄС без обмеження у часі. Однак сама подорож буде можлива лише за умови дотримання правил Шенгенської зони, тобто безвізового в'їзду з дійсним біометричним паспортом, або з шенгенською візою зі звичайним, небіометричним паспортом для виїзду за кордон.

Після прибуття до іншої держави-члена ЄС переселенці з України - протягом періоду їхнього безвізового перебування (загалом 90 днів протягом 6 місяців) або протягом періоду дії візи - зможуть вирішити, чи вони бажають залишитися і користуватися своїми правами як соби під тимчасовим захистом у ЄС.

Якщо вони вирішать залишитися в іншій країні ЄС, переселенці з України повинні зробити нову реєстрацію для отримання тимчасового захисту у відповідній місцевій службі або органі влади. Тільки після цього реєстраційну картку, видану в Болгарії, слід передати органам влади іншої держави-члена ЄС для отримання нового місцевого документа особи, яка перебуває під тимчасовим захистом.

Якщо переселенці з України вирішать повернутися до Болгарії, вони мають на це право, і після повернення на болгарському кордоні вони повинні будуть пред'явити як свій український паспорт, так і реєстраційну картку, видану болгарською владою. Після повернення до Болгарії вони продовжують користуватися своїми правами як особи, які перебувають під тимчасовим захистом, до закінчення терміну його дії.

Однак, якщо хтось з українських біженців наполягає на поверненні своєї "реєстраційної картки іноземця, якому надано тимчасовий захист в Республіці Болгарія", то це можна зробити лише в територіальних управліннях Державного агентства у справах біженців у містах Софія та Харманлі. При поверненні картки складається акт приймання-передачі, копію якого отримує громадянин України.


Проектът ACF 935 „Обединени сили за развитие на общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа в размер на 18 007 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Основна цел на проекта „Обединени сили за развитие на общността“ е изграждане на партньорство между НПО, институции и медии за подкрепа на най- уязвимите групи.